Domů > Asus WL-500gP > Přehled routerů na trhu v roce 2008

Přehled routerů na trhu v roce 2008

Jednotliví výrobci routerů mají většinou v nabídce kompletní portfolio produktů pokrývajících nároky prakticky všech uživatelů. Je možné si vybrat zařízení jen se základní výbavou, připojit ho do stávající drátové sítě nebo využít kombinovaná zařízení řešící kabelovou i bezdrátovou komunikaci a další funkce. K takovým modelům připojíte počítače, internetový modem, tiskárnu, USB disk, webkameru či zprovozníte www server. Toto je sice finančně nákladnější, ale pokud stavíte síť od začátku, jsou náklady nižší než při pořízení samostatného routeru, přepínače, přístupového bodu, serveru či síťového disku a ušetříte místo i námahu při jejich konfiguraci.

Routery pro malé podniky jsou v cenových relacích od 500 Kč až do 5000 Kč. Ceny profesionálních řešení jsou v řádech statisíců Kč s ohledem na výkon a spolehlivost zařízení. Routery s architekturou PC koupíte v řádech desítek až stovek tisíc, ale lze taktéž použít již vysloužilý hardware za několik stokorun. S ohledem na cenu, energetickou spotřebu a jistou jednoduchost jsem sestavil orientační přehled trhu routerů určených právě pro potřeby malých podniků s ohledem na hardwareové vybavení.

Na trhu jsou dostupné routery od výrobců 3Com, Asus, D-Link, Edimax, Linksys, Netgear, Ovislink, SMC, ZyXEL a dalších. Mezi standardní vybavení patří 4 portový LAN switch, podpora bezdrátového standardu Wi-Fi (IEEE 802.11g případně a případně n), některé obsahují USB porty nebo integrovaný DSL modem. Mezi standardní funkce patří vedle směrování a přepínání také šifrování bezdrátového přenosu pomocí WEP/WPA-PSK, DHCP server, firewall, překlad síťových adres a další.

Asus WL-500g Premium v1

Model Asus WL-500g Premium je přístupový bod a router pro bezdrátové sítě standardu IEEE 802.11g/b. Navíc má integrován tiskový server, možnost připojení USB disku nebo USB kamery.

Tento model odporuje rychlost bezdrátového přenosu až 54 megabitů za sekundu (nová rychlost standardu 802.11g, 802.11b dosahoval „pouze“ 11Mbps), přičemž automaticky přepíná na pomalejší rychlosti v závislosti na síle signálu. Navíc je vybaven technologií Afterburner, díky které dosahuje až o 35 % lepší propustnost bezdrátového spojení (a přenosové rychlosti až 125Mbps), než běžná 802.11g zařízení – a to bez jakéhokoliv rušení. V neposlední řadě také používá novou technologii firmy BroadCom – BroadRange, která díky pokročilým DSP technologiím umožňuje až o 300% lepší pokrytí signálem.

Je určen pro připojení k Ethernet sítím přes konektory RJ-45. Má jeden RJ-45 port WAN např. pro připojení modemu. Zařízení dále funguje jako čtyřportový 10/100 Ethernet

Specialitou tohoto modelu jsou dva USB 2.0 porty. Na ně lze připojit různá zařízení, která pak rozšiřují jeho možnosti. Při použití správného firmware umí tento router USB porty použít jako porty pro tiskárnu, webovou kameru, flashdisky, USB externí disky a další zařízení.

Externí disky je možné sdílet v síti i na internetu pomocí vestavěného souborového serveru. Ještě má funkci Download Machine, která umožňuje stahovat soubory z internetu bez zapnutého PC (http/ftp/bittorent a další) a dokáže i streamovat audio i video.

Tento model je vyráběn již od roku2006, kdy nahradil také velice oblíbený a upravovaný model WL-500.

D-Link DIR-855

Jedná se o bezdrátový dvoupásmový router 802.11n s gigabitovým switchem a OLED displejem. Kromě gigabitového WAN připojení, má směrovač čtyři gigabitové ethernetové přepínací porty pro připojení k dalším gigabitovým zařízením, například síťovému úložišti dat, nejvyšší možnou rychlostí.

Dvoupásmová technologie podporuje přenos signálů Wireless N v obou 2,4GHz a 5GHz frekvenčních pásmech současně a při plné rychlosti. Tento skutečně souběžný provoz vám umožňuje kontrolovat e-maily a surfovat na Internetu přes pásmo 2,4 GHz a zároveň streamovat High-Definition (HD) filmy a další média přes pásmo 5 GHz. Model DIR-855 je vybaven OLED displejem, který poskytuje zajímavé údaje o vaší síti, například rychlost přenosu, stav WPS a informace o celkovém provozu.

Model DIR-855 je vybaven inteligentní funkcí pro zajištění kvality služeb (QoS). Služba automaticky detekuje, zda je přes síť přenášen audio, video nebo herní obsah, a dává těmto aplikacím přednost před provozem, který je méně citlivý na zpoždění dat, což je například přenos e-mailů nebo souborů. Podle toho pak průběžně nastavuje priority, aby bylo zaručeno, že je mediální obsah přenášen bez zkreslení a výpadků. Tím umožňuje plynulé streamování dat z několika aplikací do vašeho TV nebo PC.

Zyxel Prestige P-662HW-D3

Model P-662HW-D obsahuje DSL modem kompatibilní s vysokorychlostním rozhraním ADSL, ADSL2 a ADSL2+ přes existující telefonní metalické spoje. S rychlostmi až 12Mbps (ADSL2) nebo 24Mbps (ADSL2+) nabízí vyšší přenosové rychlosti a lepší šířku pásma než tradiční ADSL brány. Podpora technologie RE ADSL (Reach Extended ADSL) umožňuje vysokou rychlost připojení i na velkou vzdálenost.

Operační systém ZyNOS s certifikátem ICSA zajišťuje pro serii P-662HW-D velice výkonný firewall a robustní ochranu založenou na službách Stateful Packet Inspection, prevence útoků DoS (Denial of Service) a DDoS , které poskytují první linii obrany proti hackerům, síťovým útočníkům a dalším záludným hrozbám. Mimoto podpora VPN zabezpečující šifrování dat mezi dvěma místy přes internet. Nahrazuje drahé, pronajaté linky a tím dovoluje globální propojení s minimálními výdaji.

Skenovací prostředí Antiviru poskytuje uživatelům sítě řadu pokročilých bezpečnostních funkcí. Ty zajistí detekci i odstranění virů a worm útoků ze vstupního bodu sítě. Skenují každý přicházející a odcházející e-mail (SMTP/POP3), stejně jako webový provoz (HTTP) a přenos souborů (FTP). Automatický update signatur poskytuje ochranu proti virům v reálném čase a chrání klienty, kteří již nejsou vybaveni Antivirem.

LINKSYS WRT54GL

Všestranný přístupový bod, switch, router a firewall pro bezdrátové WiFi sítě standardů 802.11b/g s rychlostí přenosu až 54 Mbps, vhodný do domácností nebo kanceláří. Samozřejmostí je podpora bezpečnostních prvků jako WEP klíč, přidělování MAC adres a WPA. Zařízení obsahuje čtyři konektory typu RJ-45 a může tak zastávat i funkci standardního switche. Je snadno konfigurovatelný a firmware, který je založen na linuxu, lze snadno upgradovat. Ideální řešení pro bezpečnou, rychlou a snadno nastavitelnou WiFi síť. 

OvisLink IP-1000R

Tento router patří mezi ty nejjednodušší na trhu, ale i přes to, mezi jeho schopnosti patří připojení čtyř počítačů k internetu či jiné síti, s možností ochrany vnitřní sítě proti různým typům útoků a podporou širokého výčtu protokolů.

Pomocí webového rozhraní lze nastavit širokou škálu bezpečnostních prvků, mezi nimiž nechybí stavový firewall, ochrana proti DoS útokům i filtrování provozu na úrovni jednotlivých paketů. Nastavit lze rovněž kontrolu přístupu v závislosti na čase a datu, pro zjištění nežádoucích aktivit je možné využít e-mailovou notifikaci či výpisy ze systémových logů.

Router disponuje DHCP serverem a DHCP klientem pro WAN port. Nechybí podpora virtuálních serverů a překlady adres pomocí DDNS či DNS Proxy. Bezproblémová VPN je samozřejmostí. 

Categories: Asus WL-500gP Tags:
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy

 

%d blogerům se to líbí: